to dziedzina która łączy ze sobą elementy prawa i informatyki. To nauka dokumentowania, przechowywania i uzyskiwania dowodów z elektronicznych urządzeń cyfrowych,której celem jest uzyskanie cyfrowych dowodów na czyny zabronione, które zostały popełnione przez człowieka. Stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod gromadzenia materiałów dowodowych.
Szybki rozwój technologii spowodował, że większość społeczeństwa korzysta z urządzeń elektronicznych, które rejestrują i tworzą ogromne ilości danych cyfrowych. Dane te są przechowywane w różnych miejscach, a większość użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy. Przez to większość przestępców zostaje ujęta, gdyż usunięte przez nich dane, podobnie jak odcisk palca na miejscu zbrodni, pozostawiają po sobie ślady.
Każda aktywność pozostawia po sobie ślad. Praca informatyka śledczego polega na wykrywaniu tych śladów. Głównie skupiają się na odzyskiwaniu danych z różnych nośników takich jak nośniki pamięci, telefony komórkowe komputery czy aparaty cyfrowe.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych można odzyskać informacje na nich zapisane oraz dokonać analizy w celu wykrycia znamion przestępstwa. Dane te mogą być w różnych formach m.in. w formie nagrań, zdjęć, wiadomości tekstowych, tekstów czy wiadomości e-mail. Informatycy śledczy ustalają również, kiedy każdy plik był ostatnio otwierany, usuwany, modyfikowany i tworzony.
Informatykę śledczą wykorzystuje się w np. w przypadku kradzieży i tajemnic handlowych instytucji i przedsiębiorstw, kradzieży lub zniszczenia własności intelektualnej oraz oszustw. Usługa ta najczęściej świadczona jest na rzecz prokuratur, sądów, pracodawców, firm ubezpieczeniowych czy w sprawach kryminalny jak zorganizowana przestępczość, terroryzm, handel narkotykami i pedofilia.
Zamiłowanie do komputerów mam od szkoły podstawowej. Najpierw gry, potem programy następnie programy specjalistyczne. Tak dochodzimy do odzyskiwania danych niszowej usługi, której trzeba poświęcić dużo czasu by bez ryzyka zacząć pomagać ludziom w ich kłopotach związanych z utrata danych. Wiadomo, że jest sporo typów uszkodzeń zarówno dysków talerzowych jak i elektronicznych czyli SSD. Nie wszystkie problemy można rozwiązać na drodze umiejętnego posługiwania się softwarem stworzonym dla analizy danych na nośniku. Cięższym przypadkiem jest uszkodzenie elektroniki związanej z pracą dysku. Kiedyś takich przypadków było najwięcej ponieważ jakość sprzętu była dużo gorsza. Dziś te uszkodzenia są najrzadszą grupą. Uszkodzenia mechaniki dysków są najcięższymi z przypadków i dotyczą głównie dysków laptopowych, które narażone są na wstrząsy, upadki itp. Najwięcej natomiast przypadków to tzw. czynnik ludzki czyli sformatowanie danych, skasowanie danych, re-instalacja systemu bez zgrania wszystkich danych zwana nadpisaniem danych.
Wiedza i doświadczenie zdobyte przez ostatnie dziesięć lat pozwala mi osiągnąć samozadowolenie w kwestii skuteczności. Lubię swoją pracę i będę zajmował się odzyskiem danych dokąd będą produkować nośniki. Praca ta nie jest monotonna, ponieważ każdy przypadek to nowe wyzwanie. Mieszkam w Warszawie największym mieście w Polsce i wiem, że będzie tu dużo nowych wyzwań, którym chce sprostać. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z tematem odzyskiwania i utraty danych, by nie popełniać błędów, które mogą zaważyć na późniejszym ich odzyskaniu.
Obecnie dla tego artykułu nie ma komentarzy.
Dlaczego nie być pierwszym, który skomentuje?
Proszę zalogować się lub zarejestrować by komentować lub odpowiadać na komentarze.
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
---|---|---|---|
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
Obecnie nie ma bloga w bazie.
Obecnie w bazie danych blogów nie ma żadnych archiwów bloga.