podobnie jak wirus grypy, jest zaprojektowany tak, aby rozprzestrzeniać się od komputera do komputera i ma zdolność do powielania się.
Podobnie, w ten sam sposób, w jaki wirusy grypy nie mogą się rozmnażać bez komórki macierzystej, wirusy komputerowe nie mogą się rozmnażać i rozprzestrzeniać bez uprzedniego zaprogramowania, takiego jak plik lub dokument.
W ujęciu bardziej technicznym, wirus komputerowy jest rodzajem złośliwego kodu lub programu napisanego w celu zmiany sposobu działania komputera i jest przeznaczony do rozprzestrzeniania się z jednego komputera na drugi. Wirus działa poprzez wstawianie lub dołączanie się do legalnego programu lub dokumentu, który obsługuje pliki w celu wykonania swojego kodu.
W procesie tym wirus może powodować nieoczekiwane lub szkodliwe skutki, takie jak uszkodzenie oprogramowania systemowego poprzez uszkodzenie lub zniszczenie danych. W takich przypadkach należy zgłosić się do specjalistycznego laboratorium odzyskiwania danych gdyż samodzielnie możemy pogorszyć już złą sytuację.
Po pomyślnym dołączeniu wirusa do programu, pliku lub dokumentu, wirus pozostanie w stanie uśpienia do czasu, gdy okoliczności spowodują, że komputer lub urządzenie wykona swój kod. Aby wirus zainfekował komputer, należy uruchomić zainfekowany program, co z kolei powoduje wykonanie kodu wirusa.
Oznacza to, że wirus może pozostać w stanie uśpienia na komputerze, nie wykazując przy tym istotnych oznak ani objawów. Jednak, gdy wirus zainfekuje komputer, wirus może zainfekować inne komputery w tej samej sieci.
Kradzież haseł lub danych, zapisywanie uderzeń klawiszy, uszkodzenie plików, spamowanie kontaktów e-mail, a nawet przejęcie komputera to tylko niektóre z niszczycielskich i irytujących rzeczy, które może zrobić wirus.
Podczas gdy niektóre wirusy mogą być zabawne pod względem intencji i działania, inne mogą mieć głębokie i szkodliwe skutki. Obejmuje to usuwanie danych lub powodowanie trwałego uszkodzenia dysku twardego. Co gorsza, niektóre wirusy są projektowane z myślą o zyskach finansowych.
Zamiłowanie do komputerów mam od szkoły podstawowej. Najpierw gry, potem programy następnie programy specjalistyczne. Tak dochodzimy do odzyskiwania danych niszowej usługi, której trzeba poświęcić dużo czasu by bez ryzyka zacząć pomagać ludziom w ich kłopotach związanych z utrata danych. Wiadomo, że jest sporo typów uszkodzeń zarówno dysków talerzowych jak i elektronicznych czyli SSD. Nie wszystkie problemy można rozwiązać na drodze umiejętnego posługiwania się softwarem stworzonym dla analizy danych na nośniku. Cięższym przypadkiem jest uszkodzenie elektroniki związanej z pracą dysku. Kiedyś takich przypadków było najwięcej ponieważ jakość sprzętu była dużo gorsza. Dziś te uszkodzenia są najrzadszą grupą. Uszkodzenia mechaniki dysków są najcięższymi z przypadków i dotyczą głównie dysków laptopowych, które narażone są na wstrząsy, upadki itp. Najwięcej natomiast przypadków to tzw. czynnik ludzki czyli sformatowanie danych, skasowanie danych, re-instalacja systemu bez zgrania wszystkich danych zwana nadpisaniem danych.
Wiedza i doświadczenie zdobyte przez ostatnie dziesięć lat pozwala mi osiągnąć samozadowolenie w kwestii skuteczności. Lubię swoją pracę i będę zajmował się odzyskiem danych dokąd będą produkować nośniki. Praca ta nie jest monotonna, ponieważ każdy przypadek to nowe wyzwanie. Mieszkam w Warszawie największym mieście w Polsce i wiem, że będzie tu dużo nowych wyzwań, którym chce sprostać. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z tematem odzyskiwania i utraty danych, by nie popełniać błędów, które mogą zaważyć na późniejszym ich odzyskaniu.
Obecnie dla tego artykułu nie ma komentarzy.
Dlaczego nie być pierwszym, który skomentuje?
Proszę zalogować się lub zarejestrować by komentować lub odpowiadać na komentarze.
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
---|---|---|---|
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
Obecnie nie ma bloga w bazie.
Obecnie w bazie danych blogów nie ma żadnych archiwów bloga.