Kiedy mówimy o bezpieczeństwie komputerowym, wirus jest głównym zagrożeniem. Może zniszczyć jeden program lub cały system komputerowy.
Pierwszy wirus powstał w latach 70-tych i nosił nazwę Creeper virus, atakując komputery na ARPANET. W 1981 r. powstał pierwszy wirus stworzony przez hakerów, który rozprzestrzenił się na dyskietkach Apple.
Według Agencji Promocji Informatyki i Technologii, w 2004 r. liczba wirusów balonowych wzrosła do 52151. Jednak dzięki niektórym programom, które całkowicie eliminują wirusy, ich liczba spadła do około 14 000 w 2010 roku.
57% zagrożeń wpływających na bezpieczeństwo komputera stanowią wirusy.
Inne zagrożenia to m.in. trojany, oprogramowanie reklamowe, robaki i złośliwe oprogramowanie.
Obecnie wirusy są nadal szeroko rozpowszechnione, wpływając na wydajność komputera. Wirusy są również narzędziami hakerów w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu i kradzieży informacji prywatnych. Ważne jest, abyś wiedział o różnych typach wirusów, które mają wpływ na Twoje komputery. Odzyskiwanie danych po działalności wirusa jest niejednokrotnie niemożliwe w związku ze stosowaniem algorytmów szyfrujących dane bądz uszkodzeniem pliku poprzez jego nadpisanie.
Wirus będący rezydentem
Rezydentne wirusy żyją w pamięci RAM. Może to zakłócać normalne działanie systemu, co może prowadzić do uszkodzenia plików i programów. Najpopularniejsze przykłady wirusów rezydentów to CMJ, Meve, MrKlunky i Randex.
Wirus wieloczęściowy
Ten typ wirusa może łatwo rozprzestrzeniać się w systemie komputerowym. Jest bardzo zaraźliwy, wykonuje nieautoryzowane działania w systemie operacyjnym, w folderach i innych programach na komputerze. Mają one możliwość zainfekowania zarówno plików wykonywalnych, jak i sektora botanicznego.
Wirusy bezpośredniego działania atakują określone typy plików, zazwyczaj pliki .exe i .com. Głównym celem tego wirusa jest replikacja i infekcja plików w folderach. Z drugiej strony, zazwyczaj nie usuwają one plików ani nie wpływają na wydajność i szybkość komputera. Można go łatwo usunąć za pomocą programów antywirusowych.
Zamiłowanie do komputerów mam od szkoły podstawowej. Najpierw gry, potem programy następnie programy specjalistyczne. Tak dochodzimy do odzyskiwania danych niszowej usługi, której trzeba poświęcić dużo czasu by bez ryzyka zacząć pomagać ludziom w ich kłopotach związanych z utrata danych. Wiadomo, że jest sporo typów uszkodzeń zarówno dysków talerzowych jak i elektronicznych czyli SSD. Nie wszystkie problemy można rozwiązać na drodze umiejętnego posługiwania się softwarem stworzonym dla analizy danych na nośniku. Cięższym przypadkiem jest uszkodzenie elektroniki związanej z pracą dysku. Kiedyś takich przypadków było najwięcej ponieważ jakość sprzętu była dużo gorsza. Dziś te uszkodzenia są najrzadszą grupą. Uszkodzenia mechaniki dysków są najcięższymi z przypadków i dotyczą głównie dysków laptopowych, które narażone są na wstrząsy, upadki itp. Najwięcej natomiast przypadków to tzw. czynnik ludzki czyli sformatowanie danych, skasowanie danych, re-instalacja systemu bez zgrania wszystkich danych zwana nadpisaniem danych.
Wiedza i doświadczenie zdobyte przez ostatnie dziesięć lat pozwala mi osiągnąć samozadowolenie w kwestii skuteczności. Lubię swoją pracę i będę zajmował się odzyskiem danych dokąd będą produkować nośniki. Praca ta nie jest monotonna, ponieważ każdy przypadek to nowe wyzwanie. Mieszkam w Warszawie największym mieście w Polsce i wiem, że będzie tu dużo nowych wyzwań, którym chce sprostać. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z tematem odzyskiwania i utraty danych, by nie popełniać błędów, które mogą zaważyć na późniejszym ich odzyskaniu.
Obecnie dla tego artykułu nie ma komentarzy.
Dlaczego nie być pierwszym, który skomentuje?
Proszę zalogować się lub zarejestrować by komentować lub odpowiadać na komentarze.
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
---|---|---|---|
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
Obecnie nie ma bloga w bazie.
Obecnie w bazie danych blogów nie ma żadnych archiwów bloga.