Możemy opisać RAID 0 jako połączenie dwóch (lub więcej) dysków fizycznych - tak, aby pojawił się jako jeden dysk logiczny.
W takim przypadku całkowita pojemność jest równa liczbie dysków pomnożonej przez pojemność dysku "najmniejszego", tzn., jeśli mamy dwa dyski twarde - 250 GB i 500 GB, wielkość macierzy będzie równa 500 GB.
RAID 0 nazywany jest również "zestawem pasków" lub "objętością pasków". Dzieje się tak dlatego, że dane są rozszczepiane pomiędzy dyskami. Innymi słowy, RAID 0 nie zapewnia duplikacji danych.
Interpoziomowanie danych pomiędzy dyskami powoduje znaczne przyspieszenie operacji odczytu i zapisu - ze względu na równoległość tych operacji na wszystkich dyskach w macierzy.
Zalety i wady
Pojemność całej macierzy jest postrzegana jako całość. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania możliwe jest również zwiększenie prędkości odczytu i zapisu (ale tylko w porównaniu z pojedynczym dyskiem).
Kiedy mówimy o macierzy RAID 0, trzeba też napisać o wadach. Pierwszą z nich jest kwestia bezpieczeństwa danych. Taka metoda nie jest przeznaczona do zapobiegania utracie danych. Oznacza to, że awaria jednego dysku może spowodować utratę wszystkich danych zawartych w macierzy.
Ponadto odzyskiwanie danych z macierzy RAID może być trudne, ponieważ są one rozproszone na wszystkich dyskach. Nie jest również możliwe odzyskanie "pasiastych" danych. Nawet przy użyciu specjalnych narzędzi odzyskane dane mogą być niekompletne i uszkodzone.
Drugą rzeczą jest pojemność. Nawet w przypadku użycia dwóch dysków - 100 GB i 1 TB - pojemność pamięci masowej tablicy wyniesie 200 GB. Tak więc korzystanie z dysków o różnych pojemnościach jest nieekonomiczne z powodu niemożności wykorzystania ich pełnego potencjału pamięci masowej.
Ponieważ jedyną zaletą macierzy RAID 0 jest szybkość zapisu/odczytu, możemy wskazać tylko jedno racjonalne zastosowanie - zbudowanie tanich i wydajnych macierzy oraz wykorzystanie rozwiązań opartych na macierzy RAID 1+0 lub RAID 0+1.
Zamiłowanie do komputerów mam od szkoły podstawowej. Najpierw gry, potem programy następnie programy specjalistyczne. Tak dochodzimy do odzyskiwania danych niszowej usługi, której trzeba poświęcić dużo czasu by bez ryzyka zacząć pomagać ludziom w ich kłopotach związanych z utrata danych. Wiadomo, że jest sporo typów uszkodzeń zarówno dysków talerzowych jak i elektronicznych czyli SSD. Nie wszystkie problemy można rozwiązać na drodze umiejętnego posługiwania się softwarem stworzonym dla analizy danych na nośniku. Cięższym przypadkiem jest uszkodzenie elektroniki związanej z pracą dysku. Kiedyś takich przypadków było najwięcej ponieważ jakość sprzętu była dużo gorsza. Dziś te uszkodzenia są najrzadszą grupą. Uszkodzenia mechaniki dysków są najcięższymi z przypadków i dotyczą głównie dysków laptopowych, które narażone są na wstrząsy, upadki itp. Najwięcej natomiast przypadków to tzw. czynnik ludzki czyli sformatowanie danych, skasowanie danych, re-instalacja systemu bez zgrania wszystkich danych zwana nadpisaniem danych.
Wiedza i doświadczenie zdobyte przez ostatnie dziesięć lat pozwala mi osiągnąć samozadowolenie w kwestii skuteczności. Lubię swoją pracę i będę zajmował się odzyskiem danych dokąd będą produkować nośniki. Praca ta nie jest monotonna, ponieważ każdy przypadek to nowe wyzwanie. Mieszkam w Warszawie największym mieście w Polsce i wiem, że będzie tu dużo nowych wyzwań, którym chce sprostać. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z tematem odzyskiwania i utraty danych, by nie popełniać błędów, które mogą zaważyć na późniejszym ich odzyskaniu.
Obecnie dla tego artykułu nie ma komentarzy.
Dlaczego nie być pierwszym, który skomentuje?
Proszę zalogować się lub zarejestrować by komentować lub odpowiadać na komentarze.
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
---|---|---|---|
Autor | Ostatnia odpowiedź | Tytuł | Posty |
Obecnie nie ma bloga w bazie.
Obecnie w bazie danych blogów nie ma żadnych archiwów bloga.